neljapäev, 24. november 2016

Kuidas sirgub inimeneSündis väike poiss, või vähemalt nii tundus. Tegelikult sündis laps, lausa inimene. Ta oli puhas, siiras, enesekindel, teadlik, julge ja uudishimulik. Teda ei takistanud mitte miski! Või vähemalt nii talle tundus... Selgus siiski, et takistused piirasid teda kõikjal. Peagi õppis ta neid omalt pooltki juurde mõtlema. Kas selline peabki olema elu? No kes see oskab seda öelda? Teine inimene? Vaidlus ja vastuolu iseendas aina kasvasid, samal ajal inimene kohaneb olukorraga, alistub ja isegi annab alla. "Kui teen seda, mida tahan, saan karistada; kui olen sõnakuulelik kodanik, kannatan ise."

Läks siis noor inimene õnne otsima ja vastuseid saama. Käis läbi palju maid, luges mitmeid raamatuid, kuulas erinevaid õpetusi. Kõik tunduvad nii tarkust täis olevat, aga sisemist rahu ega oskust õigesti elada ei anna. Mida teha, mida teha? "Kõik vastused on sinu sees," oli ta korduvalt kuulnud. "Aga miks ma siis ühtegi ei kuule?" Jälle vaikus. "Mõtle loogiliselt, inimene, mis takistab kuulmist? Miks sa ei kuule, mida räägitakse kõrvalmajas? Mis jääb sinu ja selle jutu vahele? Seinad ja mitu meetrit tühja maad? Nimetame seda takistuseks. Täpselt samuti takistab miski sinus teadvustamast vastuseid su enda sees. Tegu on just nende piirangute kogumiga, mida sa elu jooksul oled endasse korjanud, moodustanud ja hoidnud. Kui vastus jääb nendest "ühiskondlikult heakskiidetud normidest" väljapoole, siis sa ei kuulegi neid, sa tõrjud nad prügikasti ega anna võimalustki vaadelda neid, kui võimalikke lahendusi. Ära karda kahtlustada, et kõik, mida sulle on õpetatud sünnist saadik, äkki ei olegi nii! Ära arva, et kõik teised on targemad ja teavad paremini, isegi sinu enda kohta. Mõni lihtsalt oskab ennast väga enesekindlalt väljendada ja sellega loovad nad illusiooni, et on teistest vägevamad ning seeläbi peaksid asuma võimupositsioonil. Iga inimene peaks olema ise enda juht ja nõuandja, parim sõber ja usaldusisik. Kas sina usaldad ennast? Kas arst saab paremini teada, kuidas sind ravida, kui sinu keha? Arst lähtub teadmistest, mida keegi on talle õpetanud, sinu keha aga lähtub endast. Iga terviserike tahab juhtida sinu tähelepanu millelegi - kuula teda! Järgne sellele teabele, ainult nii saad näha, mis haigust põhjustab ning teha mingi muutuse. Sinu elus ei ole targemat inimest kui SINA ISE! Ole piisavalt tark, et näha ennast peeglist sellisena, nagu sa oled! Ära ürita kogu aeg hoida mingit maski ees või ronida teki alla peitu, kui olukord kipub hirmutavaks minema. Hirmul väidetakse olevat suured silmad, silmad on hinge peegel - vaata nendesse! Vaata nii kaua, kuni mõistad, et ei ole üldse mõtet karta! Hirmu kasutatakse ära, sama tehakse inimestega - teid ässitatakse teineteise vastu töötama. Kui sina keeldud kartmast, ei ole sa enam kellegi kontrolli all, teise sõnaga oled sa VABA. Hirmuvalitsuse aeg on möödas. Kõik läheb nii, nagu läheb ainult sellepärast, et sa ise lubad sellel juhtuda. Kui su elu juhib hirm, siis on see võimalik vaid seetõttu, et sina oled ta enda peaministriks määranud. Aga kes on sinu elu kuningas? SINA! Võta enda nõunikeks õnn, rõõm ja armastus, abikaasaks küllus, lasteks rahu ja tasakaal. Jah, kõik vastused on sinus, paraku ei tähenda see, et sa inimesena iseenesest tark oled. Tark on see, kes neid vastuseid usaldab ja rakendab! Kogu elu on lõputu kulgemine, ajarännak, kogemuste nautimine. Mis sõnu kasutad sina, on sinu valida, ja keegi ei saa teha valikut sinu eest!"

Inimene kuulab ja kuulab, miski hakkab selginema, kuid samas läheb justkui segasemaks. Mingil tasandil kõnetab väga, teisel tekitab vastuhakku. Kuskil on tunda soojust, teises kohas viha. "Ei ole olemas õiget ja valet, on sinu hinnang, mis tugineb kuskilt saadud infole," meenub... või ütleb hääl tema sees. Inimene tunneb soovi teha endas inventuuri, visata välja kõik, mis sinna ei kuulu, on ületanud kõlbliku kasutusaja või katki läinud. Arvamused, hinnangud, käitumine - tahaks jätta alles vaid need, mis tõesti esindavad MIND, mis on minu enda kujundatud, mulle (ainu)omased. Kõik, millega ma tunnen ennast õnnelikuna, enesekindlana, rahulolevana - ENDANA. Inimene teab, et see inventuur võtab aega, sest kõigest ei raatsi siiski kohe vabaneda - äkki läheb veel vaja. Vahepeal tekib sekka ka kahtlus, kas ma ikka eristan ennast ühiskonna loomingust? Kes olen mina? "Usalda tunnet, inimene! Mõistus sisaldab õpetusi, ära analüüsi üle. Kui ei raatsi veel täna seda arvamust minema visata, ei sunni keegi sind seda tegema. Üldsegi, ainus, kes inimest keelab ja käsib, on tema ise!

Soovin Sulle jõudu, edu, julget pealehakkamist ja enesekindlust teel isikliku vabaduse juurde! Otseühendus iseendaga on inimese väekuse võti, sest avab uksed kõikjale."


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar